GR / EN

Άνθρωποι

Home  /  Το φεστιβάλ  /  Άνθρωποι

Δ.Σ. ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Πρόεδρος Μαρία Κομνηνού
Αντιπρόεδρος Αφροδίτη Λίτη
Γεν. Γραμματέας Βάλερυ Κοντάκου
Ταμίας Βάσω Καραμπέτσου
Μέλος Νίκος Καβουκίδης

9ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

Πρόεδρος
Θεόδωρος Αδαμόπουλος

Καλλιτεχνική Διευθύντρια
Μαρία Κομνηνού

Συντονισμός και Οργάνωση Παραγωγής
Κατερίνα Κουτσογιαννάκη

Διοικητική Υποστήριξη
Σμάρω Σταυροπούλου

Οικονομικό Τμήμα
Βασίλης Μπίμπας

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α

Επιλογή Ταινιών
Μαρία Κομνηνού (Αφιερώματα: Σιαολού Γκουό, Γιώργος Ζιάκας, Μυήσεις Τμήμα: Αποκατεστημένες και Υπέροχες, Ταινία Λήξης)
Νικόλ Μπρενέζ (Ταινία Έναρξης, Επαναστατικά Τραγούδια, Αφιέρωμα: Φιλίπ Γκραντριέ)
Νίνα Βελιγράδη (Διεθνές Διαγωνιστικό – Αφηγηματικά και Όχι, Πρώτη Ματιά, Ειδικές Προβολές, Μερικοί το Προτιμούν Μικρό Αφιέρωμα: Μαρκ Ράπαπορτ Νυχτερινές Ιστορίες)

Γενικός Συντονισμός Προγραμματισμού
Νίνα Βελιγράδη

Προγραμματισμός Ταινιών
Νίνα Βελιγράδη (Διεθνές Διαγωνιστικό – Αφηγηματικά και Όχι, Πρώτη Ματιά, Ειδικές Προβολές, Μερικοί το Προτιμούν Μικρό, Αφιέρωμα: Μαρκ Ράπαπορτ, Νυχτερινές Ιστορίες)
Ιάκωβος Σκενδερίδης (Επαναστατικά Τραγούδια Αφιέρωμα: Φιλίπ Γκραντριέ Αποκατεστημένες και Υπέροχες, Αφιέρωμα: Γιώργος Ζιάκας, Αφιέρωμα: Μυήσεις)
Φαίδρα Παπαδοπούλου (Αποκατεστημένες και Υπέροχες)

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Υπεύθυνη γραφείου τύπου & επικοινωνίας
Ευάννα Βενάρδου

Διαχείριση ιστοσελίδας & μέσων κοινωνικής δικτύωσης
Ιωάννα Ι. Πιπίδη

ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ

Υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων και φιλοξενίας
Ελίζα Σόρογκα

ΠΑΡΑΓΩΓΗ

Tεχνικός υπεύθυνος
Τάσος Αδαμόπουλος

Συντονισμός κίνησης ταινιών & υποστήριξη παραγωγής
Μανώλης Μελισσουργός

Μηχανικός Προβολών
Γιώργος Δενδραλίδης

Σκηνοθεσία Τελετών Έναρξης/Λήξης
Ελένη Αλεξανδράκη

Παρουσίαση & διερμηνεία τελετών
Ιουλία Μέρμηγκα

Παράλληλες εκδηλώσεις (masterclasses/ημερίδα)
Ιουλία Μέρμηγκα

Βιντεοσκόπηση
Νίκος Μύρτου

Μετάφραση/Υποτιτλισμός
«ΝΕΑΝΙΚΟ ΠΛΑΝΟ – SUBTITLES»

Γενική υπεύθυνη μετάφρασης/υποτιτλισμού
Κατερίνα Ζαμπέλη

Υπεύθυνος μετάφρασης/υποτιτλισμού προγράμματος
Παντελής Παντελόγλου

Σενάριο & σκηνοθεσία τηλεοπτικού σποτ
Nίκος Μύρτου

Εκφώνηση τηλεοπτικού & προωθητικού σποτ
Τζένη Σερέτη (ραδιοφωνικός σταθμός «Στο Κόκκινο»)

Παραγωγή οπτικοακουστικού υλικού συνεντεύξεων
Κάρμεν Ζωγράφου

Υπηρεσίες μεταφοράς ταινιών
International Greca Transports

 

ΕΚΔΟΣΗ

Υπεύθυνη έκδοσης Μαρία Κομνηνού Κείμενα καταλόγου Μαρία Κομνηνού Νικόλ Μπρενέζ, Νίνα Βελιγράδη Συλλογή/μεταφράσεις υλικών Φαίδρα Παπαδοπούλου

Ιωάννα Πιπίδη, Ιάκωβος Σκενδερίδης

Δέσποινα Παυλάκη, Νίνα Βελιγράδη

Επιμέλεια κειμένων Βασιλική Σχίζα

Υπεύθυνη βιβλιοθήκης/αρχείου Κατερίνα Γεωργίου Δημιουργική εικόνα & σχεδιασμός εντύπων

Βάσω Αβραμοπούλου / A4 Art Design Εκτυπώσεις offset Γ. Κωστόπουλος Ψηφιακές εκτυπώσεις Cloudprint IKE

To 9οΦεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου διοργανώνεται από την Ταινιοθήκη της Ελλάδος στoπλαίσιο της πράξης «Η Κινηματογραφοφιλία στη Νέα Εποχή ΙΙ» που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση - Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης και εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα ΠΕΠ ΑΤΤΙΚΗ του ΕΣΠΑ 2014-2020.